Clearwater Running Festival Presented by BJ's Wholesale Club
50k Ultra Overall Results
Clearwater, FL 1/27/2019
Results by Millennium Running

Place Div/Tot Div Bib Name Age Sex City State 7.6m 7.6m Pace 12.8m 12.8m Pace 14.3m 14.3m Pace 19.2m 19.2m Pace 25.5m 25.5m Pace Guntime Nettime Pace Delta Deltadiv
1 1/3 MOPEN 44 Michael Nasuta 32 M Palm Harbor FL 49:38 6:32 1:25:49 6:43 1:35:35 6:39 2:08:10 6:39 2:52:10 6:44 3:36:31 3:36:30.2 6:59 Winner Winner
2 2/3 MOPEN 48 Achim Dieterich 48 M Ludwigsburg UN 57:24 7:34 1:39:34 7:47 1:51:23 7:45 2:29:39 7:46 3:20:49 7:51 4:11:24 4:11:19.9 8:06 34:49 34:49
3 1/3 FOPEN 35 Eve Epstein 33 F St Petersburg FL 1:03:49 8:24 1:47:11 8:23 2:00:00 8:20 2:41:44 8:23 3:36:00 8:27 4:27:08 4:27:04.3 8:36 50:34 Winner
4 3/3 MOPEN 28 Claudio Dettorre 51 M Bowling Green KY 59:17 7:48 1:42:34 8:01 1:55:13 8:01 2:36:20 8:06 3:40:17 8:37 4:41:12 4:40:59.3 9:03 64:29 64:29
5 2/3 FOPEN 23 Peggy Hipp 46 F Tampa FL 1:06:00 8:42 1:53:06 8:51 2:06:18 8:47 2:49:26 8:47 3:48:03 8:55 4:44:09 4:44:01.2 9:09 67:31 16:57
6 1/3 M45-49 54 Christopher Koehring 45 M Valrico FL 1:11:12 9:23 2:00:50 9:27 2:14:46 9:22 3:00:01 9:20 3:59:34 9:22 4:55:37 4:55:31.1 9:31 79:01 Winner
7 1/4 M50-54 53 Thomas Sokolewicz 51 M Valrico FL 1:11:12 9:23 2:00:50 9:27 2:14:46 9:22 3:00:01 9:20 3:59:34 9:22 4:55:37 4:55:31.3 9:31 79:01 Winner
8 3/3 FOPEN 6 Loreen Studley 46 F Bedford NH 1:12:16 9:31 2:02:12 9:33 2:16:44 9:30 3:04:13 9:33 4:05:15 9:35 5:02:28 5:02:11.7 9:44 85:41 35:07
9 1/2 M55-59 9 Jim O'Connor 55 M Hahira GA 1:12:21 9:32 2:02:18 9:34 2:16:49 9:31 3:04:18 9:33 4:05:20 9:35 5:04:43 5:04:31.5 9:49 88:01 Winner
10 1/2 F25-29 61 Katie Rozar 26 F St Petersburg FL 1:06:00 8:41 1:53:47 8:54 2:08:34 8:56 2:57:23 9:12 4:05:48 9:37 5:13:19 5:13:10.8 10:05 96:40 Winner
11 2/2 F25-29 32 Logan Waterman 27 F Cincinnati OH 1:13:50 9:43 2:05:51 9:50 2:20:27 9:46 3:11:26 9:56 4:16:25 10:01 5:13:40 5:13:18.1 10:06 96:48 0:08
12 2/4 M50-54 34 Scott Wever 50 M Erlanger KY 1:13:51 9:43 2:06:26 9:53 2:21:28 9:50 3:11:00 9:54 4:16:30 10:02 5:18:29 5:18:16.2 10:15 101:46 22:45
13 1/3 M35-39 16 Mark Gaskins 37 M Fort Thomas KY 1:13:51 9:43 2:06:26 9:53 2:21:28 9:50 3:10:59 9:54 4:16:31 10:02 5:21:32 5:21:20.5 10:21 104:50 Winner
14 3/4 M50-54 45 David Beltz 50 M Arlington VA 1:12:24 9:32 2:03:29 9:39 2:18:12 9:36 3:07:53 9:45 4:14:43 9:57 5:24:22 5:24:01.6 10:26 107:31 28:30
15 4/4 M50-54 60 John G. Oster 54 M Grand Junction CO 1:12:19 9:31 2:07:28 9:58 2:22:20 9:53 3:12:30 9:59 4:23:40 10:18 5:30:02 5:29:33.6 10:37 113:03 34:02
16 1/5 F40-44 57 Marissa Huss 41 F Lithia FL 1:18:00 10:16 2:15:01 10:33 2:31:13 10:30 3:24:14 10:35 4:32:10 10:38 5:32:55 5:32:34.0 10:43 116:03 Winner
17 1/4 F35-39 62 Sara Lunning 35 F Sarasota FL 1:11:30 9:25 2:06:21 9:53 2:22:08 9:53 3:13:28 10:02 4:28:14 10:29 5:38:51 5:38:34.6 10:54 122:04 Winner
18 2/5 F40-44 36 Jessica Ugarte 40 F Manchester NH 1:17:52 10:15 2:17:03 10:43 2:33:17 10:39 3:26:56 10:44 4:36:01 10:47 5:39:22 5:39:18.8 10:56 122:48 6:45
19 2/4 F35-39 40 Amy Gurchensky 39 F Dunedin FL 1:20:18 10:34 2:17:43 10:46 2:33:32 10:40 3:25:45 10:40 4:34:46 10:44 5:40:52 5:40:00.7 10:57 123:30 1:26
20 3/5 F40-44 33 Donna Piatt 40 F Cincinnati OH 1:20:38 10:37 2:19:37 10:55 2:36:06 10:51 3:29:43 10:52 4:39:31 10:56 5:44:06 5:43:14.1 11:03 126:44 10:41
21 1/2 F50-54 14 Becky Jewsbury 50 F Tampa FL 1:12:04 9:29 2:05:26 9:48 2:25:21 10:06 3:19:26 10:20 4:34:36 10:44 5:47:31 5:47:16.8 11:11 130:46 Winner
22 1/3 F45-49 18 Ami Kanaby 47 F Saint Petersburg FL 1:23:12 10:57 2:22:15 11:07 2:39:58 11:07 3:33:40 11:05 4:44:30 11:07 5:51:26 5:50:47.1 11:18 134:17 Winner
23 1/2 M40-44 7 Ryan Holt 42 M Lakewood Ranch FL 1:14:24 9:48 2:07:54 10:00 2:23:43 9:59 3:22:59 10:32 4:42:27 11:02 5:59:22 5:58:41.6 11:33 142:11 Winner
24 1/1 M20-24 43 Timothy Wilson 24 M Concord NC 1:22:52 10:55 2:24:20 11:17 3:40:42 15:20 4:36:35 14:20 4:57:13 11:37 6:09:54 6:09:36.9 11:54 153:06 Winner
25 3/4 F35-39 22 Tommi Bermudez 38 F Bradenton FL 1:14:42 9:50 2:11:39 10:18 2:27:43 10:16 3:31:00 10:56 4:54:35 11:31 6:15:24 6:12:35.2 12:00 156:05 34:01
26 2/3 M35-39 63 Felix Torres 38 M Riverview FL 1:10:29 9:17 2:04:37 9:45 2:20:39 9:46 3:26:58 10:44 4:52:21 11:26 6:15:57 6:15:54.1 12:06 159:24 54:34
27 1/1 F30-34 27 Kayla Valdez 31 F Wesley Chapel FL 1:22:16 10:50 2:21:56 11:06 2:38:18 11:00 3:34:55 11:09 4:57:47 11:38 6:16:21 6:16:12.4 12:07 159:42 Winner
28 3/3 M35-39 31 John Williams 39 M Chicago IL 1:21:06 10:41 2:22:19 11:08 2:41:54 11:15 2:42:09 8:25 5:08:52 12:04 6:24:47 6:24:37.5 12:23 168:07 63:17
29 2/3 F45-49 47 Heather Foster 49 F Clearwater Beach FL 1:28:54 11:42 2:34:49 12:06 2:54:07 12:06 3:59:44 12:26 5:16:20 12:22 6:25:14 6:24:41.6 12:23 168:11 33:54
30 4/4 F35-39 10 Kara Boyer 36 F St. Cloud FL 1:19:26 10:28 2:17:04 10:43 2:33:47 10:41 3:31:37 10:58 4:59:36 11:43 6:25:35 6:25:14.9 12:24 168:44 46:40
31 1/1 F20-24 15 Amber Hillhouse 22 F Clearwater FL 1:31:12 12:00 2:38:32 12:24 2:58:09 12:23 4:00:09 12:27 5:20:13 12:31 6:26:00 6:25:18.3 12:25 168:48 Winner
32 1/2 M30-34 25 Richard Gallegos 31 M Apopka FL 1:18:26 10:20 2:20:31 10:59 2:40:09 11:08 3:45:09 11:40 5:08:32 12:04 6:25:53 6:25:23.6 12:25 168:53 Winner
33 4/5 F40-44 26 Becky Brantner 44 F Sarasota FL 1:25:09 11:13 2:28:56 11:39 2:47:05 11:37 3:47:31 11:48 5:14:17 12:17 6:28:21 6:27:51.4 12:30 171:21 55:18
34 2/3 M45-49 17 Jeremy Hutson 45 M Saint Petersburg FL 1:29:26 11:46 2:33:56 12:02 2:52:25 11:59 3:54:29 12:09 5:15:16 12:19 6:30:01 6:29:23.0 12:32 172:52 93:51
35 3/3 F45-49 29 Melissa Salazar 47 F Parrish FL 1:13:53 9:44 2:14:03 10:29 2:31:31 10:32 3:39:44 11:24 5:08:20 12:03 6:31:25 6:31:15.5 12:36 174:45 40:28
36 3/3 M45-49 8 Joseph Rosenberger 49 M Palm Harbor FL 1:24:04 11:04 2:27:57 11:34 2:47:09 11:37 3:48:14 11:50 5:16:52 12:23 6:44:56 6:44:33.2 13:02 188:03 109:02
37 1/1 F55-59 41 Jackie Brown 57 F Saint Albans Bay VT 1:38:02 12:54 2:47:33 13:06 3:08:18 13:05 4:14:25 13:11 5:42:38 13:24 7:09:21 7:08:32.5 13:48 212:02 Winner
38 2/2 M55-59 42 Mark Lauer 55 M St Albans VT 1:37:59 12:54 2:47:33 13:06 3:08:20 13:05 4:14:25 13:11 5:42:38 13:24 7:09:21 7:08:32.7 13:48 212:02 124:01
39 2/2 F50-54 52 Tamera Marks 52 F Apopka FL 1:34:01 12:23 2:49:19 13:14 3:09:15 13:09 4:10:26 12:59 5:46:00 13:31 7:12:07 7:11:25.6 13:54 214:55 84:09
40 2/2 M40-44 37 Nathan Castleman 44 M Bradenton FL 1:32:44 12:13 2:40:18 12:32 3:03:11 12:44 4:16:19 13:17 5:52:07 13:46 7:13:28 7:13:10.7 13:57 216:40 74:29
41 5/5 F40-44 55 Sophie Koon 41 F Carmel IN 1:45:59 13:57 3:02:42 14:17 3:24:21 14:12 4:36:48 14:21 6:13:46 14:36 8:02:52 8:02:07.6 15:32 265:37 149:34
42 1/1 M25-29 20 David Montoya 29 M Sacramento CA 1:29:27 11:47 2:43:26 12:47 3:21:30 14:00 4:35:01 14:15 6:08:19 14:24 8:02:52 8:02:16.9 15:32 265:46 Winner
43 2/2 M30-34 21 Armando Sanchez 30 M Tampa FL 1:29:26 11:46 2:43:26 12:47 3:21:28 14:00 4:35:04 14:16 6:08:22 14:24 8:02:52 8:02:16.9 15:32 265:46 96:53